Bilance veskrze fotografická - sezóna 2020

Dec 28, 2020, in Articles in Czech language

Rok 2020 už je pomalu minulostí a tak bych se za ním rád ohlédl ve své tradiční fotografické bilanci.

Leden

První měsíc již tradičně patří cestám z Prahy za sněhem. Letos mi v hlavě uvízly hlavně dvě výpravy s mým fotografickým kolegou a kamarádem Jirkou Šebkem. Pro cíl té první jsme si vybrali Jizerské hory, ale když jsme ráno viděli, že podmínky nejsou ideální, otočili jsme se na parkovišti na Jizeře na podpatku (no, vlastně na pneumatikách, ale to tak nezní, že ano?) a jeli do Krkonoš, kde vládla zimní pohádka.

Jsou cesty, které vyžadují opravdu hodně teplé oblečení :)
Nikon D850 + Nikkor 24-70/2.8 G ED

Druhý výlet jsme nasměrovali tentokrát do Krkonoš, když to předtím tak hezky vyšlo. Ale když jsme se lanovkou vyvezli na hřebeny, zjistili jsme, že podmínky v Jizerkách vypadají mnohem lépe. A tak jsme nelenili, seběhli zpět dolů a rychle se přesunuli tam. Krátká dopolední sněhová bouře totiž do okolí Kořenova přinesla několik centimetrů úplně čerstvého sněhu a zas to byla pohádka.
Chvílemi jsme nevěděli, co fotit dřív. Třeba tahle fotka skvěle viditelné části halového jevu.

V zimním sluníčku ty sněhové oblečky stromům většinou dlouho nevydrží. Je důležité být v pravý čas na pravém místě.
Nikon D850 + Nikkor 105/1.4 E ED AF-S

Únor

V únoru už začaly sílit obavy ze zatím málo prozkoumané čínské chřipky, ale v Evropě byl ještě docela klid. Připadalo nám to všechno ještě vzdálené a ani náš workshop s tichým rozjímáním nad dlouhými expozicemi u Baltského moře tím nebyl nijak dotčený.
Odjeli jsme ho s Michalem Vitáskem s kompletní sestavou sedmi přihlášených.

Populární maják ve tvaru větrného mlýnu v polském Ústí nad Svinou.
Nikon D850 + Nikkor 105/1.4 E ED AF-S

Když dlouhé expozice, tak dlouhé expozice. Jen najít tu správnou delší chvilku, kdy v záběru nedupou turisté, není kolikrát jednoduché.
Nikon D850 + Nikkor 24-70/2.8 G ED

Jsou chvíle, kdy se účastníci workshopu rozběhnou za svými motivy jak ovečky na pastvině a lektor pak může chvilku rozjímat i o samotě. Seděl jsem na břehu zdivočelého moře a napadlo mne, kolik mají ty kamínky kolem mne různých barev. Seskládaný kruh je výsledkem asi jen pětiminutového hledání na jednom místě.
Nikon D850 + Nikkor 24-70/2.8 G ED

Březen

Cesta do Amsterdamu byla naplánovaná už delší dobu dopředu a situace s šířícím se virem se ještě stále nezdála být tak vážnou.
A tak jsem strávil několik dní chozením po dosud neznámém městě.

Domek na rohu dvou vodních kanálů patřil k místům, která jsem měl vyhlédnutá dopředu. Vlastně si ani nepamatuji, kdy jsem měl na nějakou cestu tak dokonalé přípravy, jako právě na tu do Amsterdamu.
Nikon D850 + Nikkor 24-70/2.8 G ED

Ranní idylka poblíž známých mlýnů. Zaanse Schans.
Nikon D850 + Nikkor 24-70/2.8 G ED

Cílem byly i některé prvky současné architektury.
Nikon D850 + Nikkor 24-70/2.8 G ED

Ale po návratu z Amsterdamu se koronavirus "rozjel" i v Čechách a fotografa na volné noze zaskočila za 12 let nepoznaná obava. První zakázka po návratu z Holandska na začátku března přišla až v polovině dubna...

Duben

A tak jsem se snažil, co to šlo, vydělat nějakou tu korunu. Například jsem spustil on-line kurzy - jeden na úpravu fotek v Adobe Lightroom a druhý na fotobanku Shutterstock.

Nebo jsme při domácím šití roušek nafotili tématickou sérii pro fotobanky.
Nikon D850 + Nikkor 24-70/2.8 G ED

A že se fotkám dařilo, můžete vidět i na následujícím grafu, který krásně ilustruje, jak se aktuální snímky "chytly".

Květen

Když už jsem z toho všeho domácího vězení lezl pomalu po stropě, vydal jsem se alespoň na okraj Prahy zachránit Šípkovou Růženku ;-)

Nikon D850 + Nikkor 14-24/2.8 AF-S G ED

I naše pravidelné setkávání s členy naší fotografické skupiny FotoPivo nám podivná zavirovaná doba vzala, ale potkali jsme se alespoň online.

Červen

S koncem května přišla nečekaná poptávka - "vypadl nám krajinářský lektor na čtyřdenní workshop, nejel bys?" A protože to podmínky už dovolovaly, tak jsem vyrazil a zažil České Švýcarsko zase trochu z jiné strany a v jiné době, než jak jsem zvyklý.

Takovou lupinu prostě na jaře ani na podzim na louce nepotkáte.
Nikon D850 + Nikkor 105/1.4 E ED AF-S

Počasí úplně nepřálo, ale v jednu chvíli, kdy trochu neočekávaně vysvitlo sluníčko, nám ochotně zapózovala krásná Daniela.
Nikon D850 + Nikkor 105/1.4 E ED AF-S

Červenec

V červenci jsem si splnil dva resty. Chtěl jsem mít lépe nafocená obě následující města:

Telč
Nikon D850 + Nikkor 24-70/2.8 G ED

Kutná Hora
Nikon D850 + Nikkor 14-24/2.8 AF-S G ED

Srpen

V půlce srpna jsem s Martinem Rakem vyrazil fotit do Českého ráje, kde jsem toho "na vážno" taky moc v životě neodfotil. Předpověď hlásila pravděpodobnost mlhy, tak jsme přenocovali přímo na vyhlídce, abychom nikam brzy ráno nemuseli.

Ráno bylo bez mlhy, ale přesto krásné. Jen ten stejný nápad na sledování východu slunce z tohoto místa mělo ještě 13 dalších lidí a tak tak že jsem uchránil nový spacák od stop trekových bot.
Nikon D850 + Nikkor 14-24/2.8 AF-S G ED

Září

Už zhruba rok jsem se věnoval focení pražských soch a nakonec z toho vykrystalizovala série, která se mi docela zamlouvala do soutěže Czech Press Photo. Jen jeden pán mi tam chyběl, ale i toho se podařilo vystopovat!

Maršál Koněv ležící spící
Nikon D850 + Nikkor 24-70/2.8 G ED

Série nakonec podle všeho těsně ve své kategorii neuspěla, tak třeba jindy nebo jinde.

Říjen

Workshop v Českém Švýcarsku proběhl přesně tak, jak měl - dokud bylo ošklivo (a že bylo!), skrývali jsme se v lesích a v údolích. A když na poslední ráno přesně vyšla předpověď a první paprsky slunce nám nasvítily ostrůvky vrcholků v mlžném moři, dívali jsme se na ně krásně z vyhlídky na prvních místech u zábradlí.

Vyrazil jsem si krajinu užít už den před začátkem workshopu. Tam někde vzadu v Sasku byl krásný západ slunce, k nám do Čech už dorazila jen průtrž mračen.
Nikon D850 + Nikkor 70-200/4 AF-S ED VR

Když bylo počasí na houby, vyrazili jsme... na houby :)
Nikon D850 + Nikkor 14-24/2.8 AF-S G ED

Listopad

Zádumčivý podzim jsem využil k "trajdání" po lesích v okolí Prahy.

Srdce buku
Nikon D850 + Nikkor 14-24/2.8 AF-S G ED

Uznávám, tohle je dejme tomu už trochu širší okolí Prahy... Liberec pod nánosem cukrové vaty.
Nikon D850 + Nikkor 24-70/2.8 G ED

Prosinec

Na konci roku jsem měl velkou kliku. Ve středu jsem se dozvěděl (z Twitteru, i proto stále tvrdím, že ten je pro mne důležitou studnicí informací!), že byla po rekonstrukci znovu otevřena Španělská synagoga na Starém Městě. Vyrazil jsem hned ve čtvrtek a byl jsem na čas patrně jedním z posledních návštěvníků. Odcházel jsem totiž 5 minut před zavíračkou a od pátku byla synagoga kvůli vládním nařízením už opět zavřená...

Až bude Španělská synagoga zase otevřená, určitě se tam stavte. Stojí to za to!
Nikon D850 + Nikkor 14-24/2.8 AF-S G ED

PF 2021

Původně jsem žádné přání neplánoval, ale nakonec mne při procházení archivu jedno napadlo, a tak jsem mu věnoval trochu času během svátků.
Moje drahá polovička tvrdí, že bych neměl dělat jen on-line kurz na Lightroom, ale taky na Photoshop. Ale na to se zatím necítím.
Níže si můžete pomocí slideru porovnat dva snímky. Obojí je edit stejné fotky - bílý je původní a modré PéeFko je ta sváteční úprava:

 

A ještě také krátké video, v jakých podmínkách ta fotka vlastně vznikla. Svým způsobem byl celý rok 2020 takhle "turbulentní":

A co ode mne můžete čekat příští rok?

Když podmínky dovolí, pojedeme na konci února s Michalem Vitáskem znovu na workshop k Baltu a budeme tam tradičně rozjímat nad dlouhými expozicemi. Ale vzhledem ke koronavirové situaci to bude nejspíš akce typu Kulový blesk, tak buďte pozorní a nebo mi dopředu napište, abych vás informoval mailem.
Na konci dubna nás opět čeká workshop ve Slovinsku, i tady ve spolupráci s Michalem.
A někdy na začátku října prodloužený víkend v Českém Švýcarsku.
Ale je to všechno jen odhad...

Trocha statistik

Loni to bylo 21.500 snímků, letos jsem udělal 19.800 záběrů (cca 13.200 na Nikon D850 a 6.600 na Nikon D4). Jak je vidět, zas tolik mne všechny ty restrikce neomezily a nebo jsem možná o to radostněji po skončení vždy vyběhl a fotil.

Závěrem

Pro letošek mi dovolte být na závěr osobní.
Jsem moc rád, že přes to všechno, do čeho nás osud (a můžete zaměnit slůvko "osud" za "Bůh", či za jakéhokoliv jiného hybatele, v nějž věříte) letos uvrtal, se u nás doma nezkazilo ovzduší. Moc si toho vážím! A přál bych vám všem, kdo tyto moje řádky čtete, abyste to měli stejně.