Bilance veskrze fotografická - sezóna 2019

Dec 27, 2019, in Articles in Czech language

Každoroční ohlédnutí za focením nemůže chybět ani na sklonku roku 2019.

Leden

Pokaždé, když začne nový rok, těším se na focení na sněhu. A když nejde Mohamed k hoře (sníh k VOJTovi), musí přijít hora k Mohamedovi (VOJTa za sněhem) - letos jsme do Krušných hor vyrazili s kamarádem Jirkou Šebkem.

A místy to tedy byly skutečně krušné podmínky :-D
Nikon D850 + Nikkor 24-70/2.8 G ED

Každou zimu se snažím rozšiřovat svoji oblíbenou sérii Forest Glow. Tenhle snímek křehké bukové víly se v ní ale nejspíš nakonec neobjeví.
Nikon D850 + Nikkor 105/1.4 E ED AF-S

Únor

V únoru se situace obrátila a sníh dorazil i do nížin. A tolik ho v Praze snad ani nepamatuji (ale na vině může být i chabá paměť, to zase ne že ne).
Toho(to) prvního sněžného dopoledne jsem v Praze fotil cca 4 hodiny a byl jsem mokrý až do poslední nitky veškerého šatstva. Ale stálo to za to!

V hustém sněžení nebylo focení úplně snadné, ale všechno bylo krásně "ochumelené".
Nikon D850 + Nikkor 24-70/2.8 G ED

Březen

Co by to bylo za březen, kdybych se nestavil u sněženek - je to taková naše rodinná tradice. Kdybyste chtěli taky, tak článek s návodem je jeden z mála, které jsem ze starého webu přenesl na web nový.

Sněženky u Obříství. Výklopný displej Nikonu D850 nejvíc potěšil mé svaly vzadu na krku :)
Nikon D850 + Nikkor 105/1.4 E ED AF-S

Duben

Příchod jara jsem si tentokrát užíval s rodinou!

Kombinace Nikon D850 + Nikkor 105/1.4 E ED AF-S je prostě boží a nedám na ni dopustit!

Květen

On vlastně i ten květen byl spíše rodinný. Místo původně plánované cesty do Toskánska jsem rodinu vytáhl do svého teď tolik oblíbeného Slovinska. Celé to bylo poměrně "veselé", protože cestou tam se našemu autu ucpal filtr pevných částic. Vyřešili jsme to nepříliš levnou návštěvou autorizovaného servisu v Salzburgu. A den před odjezdem v průsmyku, kudy jsme se měli vracet, napadlo přes 20 centimetrů sněhu. Měl jsem už bláhově přezuto na letní pneu, a tak jsem jen s obavami sledoval vyjeté koleje na silnici přes webkameru a plánoval, kudy to objet (200km zajížďka...). Naštěstí se Italové pochlapili a cesta byla nejen prohrnutá, ale dokonce úplně suchá!
Ale jinak tedy celý prodloužený víkend propršel, v neděli ráno byly 4°C, takže nic moc počasí pro rodinu s děckem.

Pohlednice vyfocená při rychlém vyběhnutí z auta. Sníh na čerstvě vyrašených bucích vypadal opravdu krásně fotogenicky. Mít tam tak víc času!
Nikon D850 + Nikkor 24-70/2.8 G ED

Červen

Když tak teď o tom přemýšlím, celý ten první půlrok byl takový víc rodinný, tedy co se zajímavějších fotografických počinů týká!
Na začátku června jsme totiž v širším rodinném kruhu vyrazili objevovat krásy narcisových luk v Rakousku.

Osamělý válečník.
Nikon D850 + Nikkor 14-24/2.8 AF-S G ED, 10/2019

Připadá vám, že je na téhle narcisové louce málo narcisů? Ale jo, máte pravdu. O kus dál jich bylo víc:

Červenec

V červnu a červenci bývá ranní vstávání příliš kruté, takže se během horkých dnů věnuju focení spíš až večer.

Panorama pěkně pokrouceného dubu z doubravy kousek za Prahou.
Nikon D850 + Nikkor 105/1.4 E ED AF-S

Nebo dokonce po západu slunce ;-)

Letní "stanování".
Nikon D850 + Nikkor 24-70/2.8 G ED

Srpen

Jako každý správný fotograf jsem se v době sklizně věnoval hlavně konzumaci, spojené s občasnou dokumentací.

Divokých rajčat se urodilo nad očekávání. Jen ten sběr se spíš podobá sbírání borůvek než sklizni zeleniny :-D
Nikon D850 + Nikkor 105/1.4 E ED AF-S

Září

Podzim patřil workshopům!
Začalo to "Podzimním Slovinskem 2019", které jsme odlektorovali společně s Michalem Vitáskem. Termín na rok 2020 má ještě pár volných flíčků a znáte to - kdo chvíli stál... ;-)

Mám rád tichá předvýchodová rozjímání, přerušovaná jen sprintem za lepší kompozicí.
Nikon D850 + Nikkor 70-200/4 AF-S ED VR

Říjen

A říjen byl ještě nabitější. Na začátku jsme spolu s Ateliérem v továrně vymysleli a hned také zrealizovali kurz na téma "Portrét v krajině se záblesky i v přirozeném světle". Podmínky byly hodně kruté zejména vůči modelkám, ale výsledky stojí za to!
Pro příští rok jsou vypsané hned dva termíny: jarní, 15.-17. května 2020 a podzimní, 2.-4. října 2020.

Lesní víla
Nikon D850 + Nikkor 14-24/2.8 AF-S G ED, 10/2019

A v druhé polovině jsem konečně také focením relaxoval - tedy neplánoval, nevymýšlel, nelektoroval a nedirigoval a jen si fotil. Na pozvání slovinského kolegy Luky Esenka jsem se "fotograficky flákal" v Chorvatsku.

Před východem u řeky Zrmanja. Milovníci Vinnetoua si jistě vzpomenou na Rio Pecos, kde podstoupil Old Shatterhand závod na život a na smrt s Inču-čunou. Tak to se natáčelo zde!
Nikon D850 + Nikkor 14-24/2.8 AF-S G ED

Už několik let jsem si přál vidět Plitvická Jezera na podzim. A letos se mi to splnilo!
Nikon D850 + Nikkor 24-70/2.8 G ED

Listopad

V listopadu jsme s naším fotografickým spolkem FotoPivo vyrazili na tradiční podzimní výjezd netradičně na sever Německa, kde jsme v nevlídném a sychravém počasí fotili na Rujáně a Usedomu.
A hned v únoru se tam opět s Michalem Vitáskem podíváme zase, tentokrát s workshopem "Usedom a Rujána - rozjímání na baltském pobřeží". Ten už je tedy úplně obsazený, takže je možné se hlásit jen na zatím nevypsaný termín v roce 2021 ;-)

Nafotit ve správnou pozápadovou chvíli fotografii s delším časem není tak snadné, jak se může zdát. Do záběru pořád chodí noví a noví turisté.
Kdyby jen chodili, tak by na snímku s delší expozicí nebyli vidět. Ale oni se potměšile zastavují v ty nejméně vhodné okamžiky, bleskají blesky, případně zcela záludně až potměšile šlapou právě na ta prkna, kde zrovna máte postavenou alespoň jednu nohu od stativu :-D
Nikon D850 + Nikkor 24-70/2.8 G ED

Prosinec

Na sklonku roku se už obvykle k nějakému zajímavému focení tolik nedostanu. Letos jsem alespoň poskytl jeden obsáhlý fotografický rozhovor, který můžete v nezkráceném záznamu shlédnout zde:

Trocha statistik

Před lety jsem držel průměr nafocených fotek kolem 40.000 za rok. Tenhle počet se postupem let začal snižovat a letos se počítadlo zastavilo cca na pouhých 21.500 cvaknutích závěrky (12.000 na Nikonu D850 a 9.500 na Nikonu D4). Tzn. si buď více vybírám scénu nebo méně fotím.
Během roku jsem se věnoval cca 40 různým klientům (a sem tedy nepočítám účastníky workshopů), pro které jsem na zakázku nafotil skoro 100 velice různorodých projektů.

Závěrem

Jsem zvědav, jak dlouho budu adresáře na začátku pojmenovávat 19, pak dvakrát backspace a pak teprve 20MMDD :-D
Ale už se na ten příští rok těším!