Zpět na titulní stranu - VOJTa Herout
Cz En
Kontakt:
 
VOJTa Herout
+420 774 376 880
vojtaherout@gmail.com
Tip pro návštěvníky:
 
věděli jste, že většinu ze zde vystavených fotografií můžete zakoupit, a už jako umělecké dílo v rámu nebo jako licenci k užívání v jakékoliv podobě?

 
Za motýly do skleníku Fata Morgana
Úterý, 19. dubna 2011
 
V úterý 5.dubna byla v botanické zahradě v Praze v Troji opět otevřena výstava tropických motýlů. Expozici exotických krasavců je už možné označit za tradiční, vždyť první taková akce proběhla již v roce 2004. Vzpomínám si, že v březnu 2005 jsem vyrážel do skleníku ještě jako majitel kompaktu od Canonu. Ostatně nějaké snímky z té doby najdete pod článkem.
 
vystava motylu ve skleniku Fata Morgana
- motýl neurčen -
Právě tady hodně pomohl polarizační filtr, odstranil veškeré odrazy na listech.
Nikon D300 + Sigma 70-200/2.8 II EX APO DG MACRO HSM, čas 1/60 s, clona 5.0, ISO 1000, monopod, CPL BW 77mm
Kdy a kam vyrazit?
Výstava se koná od 5.dubna 2011 do 1.května 2011 ve skleníku Fata Morgana, který je součástí pražské botanické zahrady v Tróji.
Po osobní neblahé zkušenosti s víkendovou návštěvou doporučuji vyčlenit si na výlet do botanické zahrady nějaké slunečné dopoledne. Většinou se zde potkáte hned s několika školními výpravami, ale nebudete muset čekat frontu na vstup.
Pokud pojedete městskou hromadnou dopravou, je ideálním spojením autobus číslo 112, který jede ze stanice Nádraží Holešovice do zastávky Zoologická zahrada nebo Botanická zahrada. Další možností je cesta přes stanici Kobylisy, odkud jede autobus číslo 144 do zastávky Na Pazderce.
Jedete-li autem, můžete zaparkovat buď pod botanickou zahradou - na parkovišti u ZOO (cca 10min chůze od skleníku), nebo nad botanickou zahradou na parkovišti v ulici K Pazderkám (cca 5-7min cesty).
Více informací, včetně výše aktuálního vstupného, najdete na stránkách botanické zahrady.
 
vystava motylu ve skleniku Fata Morgana
Anartia amathea
Motýl pomatičku popolézal po listu jako by chtěl pózovat.
Nikon D300 + Nikkor 50/1.8 AF, čas 1/60 s, clona 8.0, ISO 640, monopod
Proč vyrazit na motýly do skleníku?
Důvod první: vystavení motýli jsou opravdu různobarevní krasavci. U nás v přírodě je nepotkáte, původ mají většinou v Africe, Střední a Jižní Americe či Asii.
Důvod druhý: jedná se o ideální trénink na fotografování skutečné přírody. Sám nepatřím mezi lidi oplývající velkou trpělivostí a mohu tak jen obdivovat kolegy, kteří kvůli snímku dokážou tiše čekat v krytu třeba celý den. Ve Fata Morganě jsou jednak motýli o něco barevnější než v naší přírodě, je jich velká koncentrace na jednom místě a jsou "klidnější", alespoň podle mé zkušenosti.
 
vystava motylu ve skleniku Fata Morgana
Papilio polytes - dopolední bašta
Několikrát jsem se marně snažil zachytit nějakého motýla v letu, povedlo se mi to až u tohoto otakárka, i když na snímku je pohyb křídel bohužel málo patrný
Nikon D300 + Sigma 70-200/2.8 II EX APO DG MACRO HSM, čas 1/320 s, clona 4.0, ISO 1000, CPL BW 77mm
S jakou fotografickou technikou na motýly?
Co do kvality je samozřejmě ideální digitální zrcadlovka ve spojení s makroobjektivem. Ti, kdo takovou techniku nevlastní, smutnit nemusí. Já většinu snímků fotil s objektivem Sigma 70-200/2.8 II EX APO DG MACRO HSM, který má sice označení Macro v názvu, ale na focení zblízka bych ho rozhodně nedoporučoval. Ostatně i ono "zblízka" je v tomto podání poněkud matoucí, protože nejkratší zaostřitelná vzdálenost je udávána výrobcem na cca 1m. V praxi se mi tedy několikrát stalo, že na úzkých chodníčcích skleníku mezi mnou a fotografovaným motýlem v klidu někdo prošel (v případě fotografů a důchodců) či proběhl (v případě dětí školou povinných).
Z dalšího vybavení bych doporučil například monopod nebo polarizační filtr, který pomůže jak s barvami, tak s odstraněním odlesků například na listech.
Pokud nemáte digitální zrcadlovku, nevadí. Většina kompaktních fotoaparátů má režim makro a tím pádem i s kompaktem můžete ve skleníku udělat velkou parádu, protože většina motýlů vás nechá přiblížit se skutečně blízko.
 
vystava motylu ve skleniku Fata Morgana
Cethosia biblis - čerstvě vylíhnutý motýl se suší v líhništi
Kukel připravených k vylíhnutí je ve skleníku stále dost, nemusíte se tedy bát, že by motýli "došli"
Nikon D300 + Sigma 70-200/2.8 II EX APO DG MACRO HSM, čas 1/125 s, clona 4.0, ISO 1000, monopod, CPL BW 77mm
Pravidla chování ve skleníku
To, že je zakázáno se motýlů dotýkat je jistě všem jasné (i když na místě je možné se přesvědčit o opaku). Co se týče zákazů některých částí fotografické techniky, v minulých letech jsem byl několikrát donucen uklidit stativ. Letos jsem proto vyrazil jen s monopodem, ale byl jsem naopak překvapen, když další fotografové ze stativu klidně fotili, aniž by jim zaměstnanci botanické zahrady cokoliv řekli. Asi se jedná o "uvolnění morálky". V návštěvním řádu je také zakotven zákaz používání blesků (viz. Návštěvní řád, 6.3 SKLENÍK FATA MORGANA, bod III.5).
Warning: mysql_fetch_array(): 14 is not a valid MySQL result resource in /mnt/data/accounts/a/abulafia/data/www/vojtaherout.com/clanek.php on line 134
Fotografie související s článkem
nahled - fotografie
nahled - fotografie
nahled - fotografie
nahled - fotografie

Warning: mysql_fetch_array(): 19 is not a valid MySQL result resource in /mnt/data/accounts/a/abulafia/data/www/vojtaherout.com/clanek.php on line 182
© Design & fotografie & kódování by VOJTa Herout, 2004-2015
 
Všechny zde publikované fotografie a texty jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona č. 121/2000, §11 a bez svolení autora je tedy jakékoliv jejich užití zakázáno! polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi