Zpět na titulní stranu - VOJTa Herout
Cz En
Kontakt:
 
VOJTa Herout
+420 774 376 880
vojtaherout@gmail.com
Tip pro návštěvníky:
 
věděli jste, že se vám při najetí myší nad náhled fotografie ukáže datum pořízení snímku?

 
Cesta do Francie
Pondělí, 01. srpna 2011
 
Dnes už si ani sám nepamatuji, kdy jsem poprvé zatoužil spatřit nekonečná pole fialových levandulí. Už je to prostě dávno. Konkrétní podobu tzv. „road tripu“ (definici road tripu najdete na Wikipedii - pouze v angličtině) dostala Provence v našich plánech pro letní dovolenou 2010, ale nakonec to ještě loni nějak nedopadlo a plány jsme přesunuli až na toto léto.
Rád bych vám v několika článcích zprostředkoval zážitky z cest, pár drobných rad, ale samozřejmě především fotografie ze všech možných koutů a to nejen z Provence, ale i z dalších kouzelných míst, kam jsme dojeli.
 
cesta do Francie
Švýcarské čokoládě jsme neodolali - jak jejímu focení, tak jejímu nákupu a nakonec samozřejmě ani konzumaci (ve jmenovaném pořadí)
Nikon D300 + Nikkor 24-70/2.8 G ED, čas 1/400 s, clona 2.8, ISO 1250
Přípravy
Hned na úvod musím říct, že přípravy byly nedostatečné. Alespoň z hlediska těch fotografických. To, že to nakonec až zas tolik nevadilo nám snad při plánování dalších podobných akcí hlavu nezatemní.
Doporučuju upřímně nastudovat všemožné prameny.
My jsme měli k dispozici:
  • Merian průvodce (viz. knihy.abz.cz) - ten se osvědčil celkem dobře i když pro roadtripovou levnou formu cestování nejsou informace ohledně stravování či ubytování zrovna to "pravé ořechové". Také by se hodily nějaké zmínky o parkování, ale to už bych byl asi moc náročný. Konec konců, nějaké to místo, ať už placené či neplacené, jsme nakonec vždycky našli.
  • informace, fotky, prezentace a mapy od známých i neznámých, kteří už v Provance byli
  • informace z internetu - ty už dneska podcení asi jen málokdo. Faktem je, že ani internet - nebo tedy člověk s internetem - nezvládne vše. Já například sice nainstaloval Google Earth, ale i přes podrobné zkoumání trasy jsem přehlédl fakt, že švýcarská vesnička Furkapass je ve skutečnosti sedlo s nadmořskou výškou přes 2400 m n. m.
Ze všeho nejvíce nám pomohly Google Maps. Veškerá místa, která jsme plánovali navštívit, jsme poukládali do jedné mapy a dostali tak interaktivní plán lokalit. Pravda, jeho interaktivnosti dost ubíral fakt, že jsme na cestách měli jen omezený přístup k internetu...
 
cesta do Francie
Naše GoogleMaps po(d)klady - ideální příprava na cestu
Cesta - plánování trasy
Z Prahy do Provence (za pomyslný střed Provence jsem si zvolil městečko Sault) je to zhruba 1300km - záleží na tom, kudy se vydáte. My jsme se rozhodli pro cestu tam i zpět přes Švýcarsko, pokaždé trošku jinudy, a rozdělili tak celkový nášup kilometrů na jednu delší etapu (cca 850km) a druhou kratší. Drobnou nevýhodou je, že Švýcaři neprodávají dálniční známky na období kratší než jeden rok. Nicméně roční viněta stojí 40CHF (na centrále UAMK nás vyšla na 780,-Kč - jinak se dá zakoupit i na benzínových čerpacích stanicích před vjezdem do Švýcarska), což asi nebude daleko od celkové sumy dálničních poplatků na francouzských či italských dálnicích v případě volby jiné trasy.
V autě jsme měli po celou dobu puštěnou navigaci (neocenitelný pomocník, zejména v horských úsecích a na uzoulinkých silničkách v srdci Provence nejen že víte, kde máte odbočit, ale také vidíte, k jaké zatáčce se blížíte!) a připravený autoatlas. Pro dálkové etapy Evropu s měřítkem 1 : 800 000 a pro francouzské silničky Michelin France 1 : 200 000.
 
cesta do Francie
Ač to asi z této poloviční abstrakce není vidět úplně dobře, jedná se o neořezané tabulky čokolády, na které jsme slintali za výlohou (a to si pak člověk doma u počítače říká, že kdyby nebyl takovej slintal, měl by to s retuší fotografií jednodušší :-D )
Nikon D300 + Nikkor 24-70/2.8 G ED, čas 1/50 s, clona 2.8, ISO 500
Počasí
Jsou věci (jako je trasa), které naplánovat lze, a věci, s kterými prostě nic neuděláte. Jako třeba počasí... Původně jsme plánovali na druhý den výlet pod Eiger (3970 m n. m.), ale celodenní déšť nám to nedovolil. Místo toho jsme navštívili městečko Interlaken a shlédli dva filmy v němčině ve společenské místnosti v kempu, kde jsme bydleli.
Překvapily nás dvě věci. Jednak to, že jsme oběma filmům celkem rozuměli (použil já vůbec němčinu od maturity?) a jednak složení turistů v centru Interlakenu. Odhadem tak 80% jich bylo indicky vypadajících.
Ale zpět k počasí. Po letech používání českých meterologických modelů (Aladin, Medard online) jsem přes různé další (polský Meteo.pl, americký AccuWeather.com, a další) přešel na norský server Yr.no, který je podle mne z těch všech nejspolehlivější.
Nezávisle na sledovaném meterologickém serveru si s námi tedy počasí ze začátku dost zahrávalo. První etapu, 850km do Švýcarska bylo krásně a slunečno (naštěstí klimatizace nás oproti loňsku neopustila). Druhý den, který byl původně zcela vyhrazen chození po horách, kompletně propršel. Třetí, který jsme strávili celodenní cestou do Francie, bylo opět pěkné počasí a čtvrtý, když jsem fotil Tour de France, opět celý pršelo.
A třeba právě o tom focení Tour bych něco napsal příště ;-)
 
cesta do Francie
Rána jsou chladná? Při prvním ranním výhledu to vypadalo, že by so "norové" ještě mohli mýlit. Další hodiny jejich dešťové předpovědi bohužel daly za pravdu.
Nikon D300 + Sigma 70-200/2.8 II EX APO DG MACRO HSM, čas 1/2000 s, clona 3.5, ISO 250

Warning: mysql_fetch_array(): 15 is not a valid MySQL result resource in /mnt/data/accounts/a/abulafia/data/www/vojtaherout.com/clanek.php on line 134
Fotografie související s článkem

       K tomuto článku se neváže žádný snímek z galerie.
© Design & fotografie & kódování by VOJTa Herout, 2004-2015
 
Všechny zde publikované fotografie a texty jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona č. 121/2000, §11 a bez svolení autora je tedy jakékoliv jejich užití zakázáno! polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi polozka pozadi